STRONA GŁÓWNA   PLAN LEKCJI   E-DZIENNIK   BAZA DYDAKTYCZNA   KONTAKT
   Modyfikacja: 2020-01-02
Artykułów: 178
Autorów: 73
horoskop 2011   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop 2015
Strona główna SKD Gość ZSŁRóżneSportUroczystościWycieczkiZSŁ w prasieFelietony i recenzjeHoroskopy60-lecie ZSŁKonkursy i projekty
Witamy w dziale zawierającym artykuły opisujące wydarzenia z życia szkoły i nie tylko.

Cała prawda o naszym BOISKU SZKOLNYM

   Wraz z przyznaniem Polsce i Ukrainie organizacji Mistrzostw Europy 2012, w Polsce nastał czas budowania infrastruktury na ten turniej. Polska w budowie, coś zaczyna się w końcu dziać. Nasz rząd realizuje akcję "Moje boisko-Orlik 2012", która ma i, mam nadzieję, mieć będzie, na celu budowę boisk ze sztuczną murawą w każdej gminie, wsi, a nawet na każdym osiedlu, ażeby zachęcić dzieci do gry w piłkę, jak również dać możliwość treningu w dogodnych warunkach. W większości przypadków boiska te zaczęto budować na terenach szkół z racji tego, że po primo: w szkole na w-f-ie najczęściej młodzi ludzie chcą grać w piłkę nożną na świeżym powietrzu, po secundo: większość szkół jest usytuowana w takim miejscu, że na całe osiedle można znaleźć wolny teren do zagospodarowania na ten cel tylko w tym miejscu. I w taki właśnie sposób polskie podstawówki, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne wzbogaciły się o nowiusieńkie "Orliki".

   Żeby tak słodko nie było, nie każda szkoła mogła wystarać się o takie boisko. To tyczy się również naszej szkoły. Z pewnych powodów (które zostaną przedstawione w dalszej części artykułu) na terenie naszej szkoły taki Orlik nie powstał, a na pewno byłby fajną modernizacją dla naszej placówki oświatowej. Jak na razie nasi uczniowie, a zwłaszcza ci, którzy futbol kochają (czytaj: w piłkę grać lubią, a nawet bardzo), muszą się zadowolić terenem zielonym przy sali gimnastycznej naszej szkoły. To pseudoboisko jest dobrym pomysłem, wykonanie jego zostało zrobione w najlepszy możliwy sposób, na jaki było stać szkołę. Niestety, w dalszym ciągu pozostawia wiele do życzenia, bo wad ma kilka. Można zarzucić mi narzekanie i powiedzieć, że lepsze to niż nic. Pomysł stworzenia tego boiska uważam za bardzo dobry i nauczycielom w-f naszej szkoły powinniśmy dziękować za to, że czynią starania o poprawę kondycji sportowej uczniów ZSŁ. Mimo to wielu uczniów zastanawia się, dlaczego szkoła nie wystarała się o budowę nowego, wspaniałego, nowoczesnego i funkcjonalnego "Orlika". Oczywiście, ktoś może powiedzieć: "Dobra dobra, masz rację, ale gdzie na tego Orlika masz miejsce?". Przecież można zagospodarować fundamenty pod nieistniejące skrzydło, które, jak na razie, służy tylko i wyłącznie kaczkom za basen, a uczniowie ani nauczyciele pożytku z niego nie mają.

   Postanowiłem zbadać przyczyny braku prawdziwego boiska w naszej szkole. W tym celu zgłosiłem się do osób, które mają wiedzę na ten temat. Przeprowadziłem wywiad z nauczycielami wychowania fizycznego i Dyrektorem ZSŁ.

   Pan Mirosław Szewczyk w wywiadzie, który z nim przeprowadziłem, wspomniał o tym, że w naszej szkole zaraz przed połączeniem ZSŁ i ZS nr 4 w połowie lat '90 infrastruktura sportowa już była. Okazuje się, że w latach 1994-1995 prowadzone były poważne rozmowy i nawet projekty, które uwzględniały poprawę już istniejącej w tamtym czasie bazy sportowej. Według tych projektów obecna hala miała zostać zburzona i na jej miejsce miała stanąć nowa, pełnowymiarowa hala do koszykówki. Niestety, plany spełzły na niczym i jedyne, co zrobiono, to wyremontowano halę i dobudowano nowe szatnie z prysznicami.

   O sprawę nieistniejącego boiska szkolnego zapytałem innego nauczyciela w-f - Pana Artura Łagodzkiego. W rozmowie ze mną stwierdził, że przez brak decyzji ze strony Urzędu Miasta w sprawie budowy nowego skrzydła (czy już istniejące fundamenty powinny być zburzone, czy jednak zagospodarowane i na ich stanie powinno powstać nowe skrzydło) szkoła nie może nic zrobić w sprawie budowy boiska. Według Pana Łagodzkiego "Największa promocja szkoły jest poprzez w-f, więc poprawa infrastruktury pomogłaby szkole i poprawiła jej wizerunek".

   Większość z tego, co usłyszałem od nauczycieli wychowania fizycznego, potwierdził w rozmowie ze mną Pan Dyrektor Bartosz Stolarczuk. Okazało się, że w momencie połączenia ZS nr 4 i ZSŁ na miejscu infrastruktury sportowej zostały wybudowane nowe skrzydła, a w miejscu parkingu uczniowskiego i nieużytku przy stacji benzynowej miało zostać wybudowane boisko. Pan Dyrektor dostrzega również problem w tym, że w momencie przeniesienia się ZSŁ z ul. Dworcowej w obecne miejsce, w Urzędzie Miasta zabrakło pieniędzy na skończenie budowy dodatkowego skrzydła. Mimo braku pieniędzy w Urzędzie Miasta, zamiar budowy nowego skrzydła jest w dalszym ciągu aktualny, więc do momentu podjęcia decyzji przez Urząd w tej sprawie, boisko nie może powstać z prostego powodu: w razie gdyby zdecydowano się na budowę nowego skrzydła, boisko zostałoby zniszczone w chwili wjechania na plac budowy ciężkich maszyn. Obecnie wszyscy widzą potrzebę zbudowania nowego skrzydła. Ostatnio była nawet robiona wizja lokalna z działu technicznego Urzędu Miasta, ponieważ pojawił się nowy problem: plany związane z budową straciły ważność. W Urzędzie Miasta - jak wyjaśnił Pan Dyrektor - obiecano przeznaczyć środki z budżetu miasta na sporządzenie nowych planów. Niestety, kryzys finansowy "dopadł" również Szczecin, w związku z tym o znalezienie pieniędzy w budżecie na ten cel będzie niezwykle trudno. Pan Dyrektor powiedział również, że jeżeli do końca przyszłego roku nie zostanie podjęta jednoznaczna decyzja w sprawie budowy skrzydła, będzie się osobiście starał o zamknięcie sprawy budowy i zakopanie wybudowanych już fundamentów.

   Pan Dyrektor zapytany, czy i jakie kroki były podjęte w sprawie budowy boiska, odpowiedział, że z Urzędu Miasta zostały wysłane osoby, które zrobiły pomiary terenu naszej szkoły i tak naprawdę miejsca na "Orlik" u nas nie ma. Ze względu na to, że "Orlik" składa się z dwóch boisk: głównego i pomocniczego, oba te boiska nie zmieszczą się na terenie naszej szkoły. Okazuje się, że budowa boiska głównego na terenie naszej szkoły zabrałaby wszystkie miejsca parkingowe dla nauczycieli, na co Dyrekcja nie może sobie pozwolić z powodu braku wystarczającej ilości miejsc parkingowych w najbliższym otoczeniu szkoły. Poza tym boiska pomocniczego również nie dałoby się nigdzie zmieścić.

   Na szczęście istnieje jeszcze jeden projekt boisk niewymiarowych, które powstają na terenach tych szkół, które - jak nasza - nie mają miejsca na "Orlika". Natomiast dla naszej szkoły budowa boiska szkolnego niewymiarowego oznaczałaby również rozbudowę hali sportowej, czyli jej powiększenie. Jednak, jak łatwo przewidzieć, budowa jakiegokolwiek boiska na terenie naszej szkoły jest uwarunkowana planami Urzędu Miasta względem nowego skrzydła.

   Zapytałem również Pana Dyrektora, czy uczniowie mogliby w jakiś sposób (np. pisząc petycję) wywrzeć nacisk na władzach Szczecina w sprawie budowy nowego skrzydła, a co za tym idzie - boiska szkolnego, i czy wogóle jest sens podejmowania takich kroków. Pan Dyrektor odpowiedział: "Ja uważam, że wszystko, co robią uczniowie, jeżeli jest to robione z głową, i jest to przemyślane, ma sens. Myślę, że napisanie takiej petycji na pewno nie zaszkodzi. Pisanie petycji w sprawie budowy? Raczej nie, ale pisanie petycji w sprawie potrzeby nowego boiska - jak najbardziej.(...) Myślę, że jest to sprawa do przemyślenia, tym bardziej, że zbliża się sześćdziesięciolecie ZSŁ i mógłby to być dobry moment na zwrócenie uwagi na taką potrzebę. Uważam, że każda pomoc - przemyślana - na pewno nie zaszkodzi i byłby to dobry pomysł. Jestem jak najbardziej za tym, żeby uczniowie też włączyli się w to, co my robimy, i kto wie, może przyniesie to dodatkowe korzyści".

   Może jednak będziemy mieli w przyszłości prawdziwe boisko szkolne? Na razie wypada nam - uczniom - cieszyć się, że Dyrekcja i nauczyciele wychowania fizycznego starają się na wszelkie sposoby, byśmy byli w dobrej kondycji. Aż dziw bierze, że przy braku warunków uczniowie naszej szkoły, przy wsparciu nauczycieli w-fu odnoszą znaczące sukcesy sportowe...

Dawid Bis
klasa 3Tb

Autor Dawid Bis () dotychczas napisał następujące artykuły
Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013
Pierwszy dzwonek - czyli witaj szkoło
Opublikowano: 2012-09-05
  Tuż przed przerwą świąteczną, tj. 4 kwietnia 2012 r., nasza szkoła miała zaszczyt gościć około 70 gimnazjalistów ze szkół gimnazjalnych województwa zachodniopomorskiego. Okazją do odwiedzenia murów Zespołu Szkół Łączności był organizowany dla młodzieży szkół gimnazjalnych konkurs "Język Angielski w Meandrach Technologii Informacyjnej". Tegoroczna III edycja...
Czytaj więcej...
Wojciech Burger o swojej powieści
Wojciech Burger o swojej powieści..
Opublikowano: 2012-01-02
Dnia 19 grudnia 2011 r. około godziny 17:00 mieliśmy szansę przeprowadzić wywiad z absolwentem Zespołu Szkół Łączności w Szczecinie Wojciechem Burgerem - autorem książek: kryminału, którego akcja toczy się w Szczecinie "Szamani życia" oraz, niedawno wydanej, osadzonej w świecie fantazji powieści zatytułowanej "W stronę słońca"...
Czytaj więcej...
Cała prawda o naszym BOISKU SZKOLNYM
Cała prawda o naszym BOISKU SZKOLNYM
Opublikowano: 2011-12-21
   Wraz z przyznaniem Polsce i Ukrainie organizacji Mistrzostw Europy 2012, w Polsce nastał czas budowania infrastruktury na ten turniej. Polska w budowie, coś zaczyna się w końcu dziać. Nasz rząd realizuje akcję "Moje boisko-Orlik 2012", która ma i, mam nadzieję, mieć będzie, na celu budowę boisk ze sztuczną murawą w każdej gminie, wsi, a nawet na każdym osiedlu, ażeby zachęcić dzieci do gry w piłkę, jak również dać możliwość treningu w dogodnych warunkach....
Czytaj więcej...
Rozpoczęcie roku szkolnego
Witaj Szkoło:(
Opublikowano: 2011-09-07
  Wszystko, co dobre, musi się skończyć i nie inaczej jest z wakacjami. 1 września to data, którą większość uczniów chce zapomnieć, a najlepiej jeżeli w ogóle by się w uczniowskim kalendarzu nie pojawiła ze względu na zakończenie wakacji, a z nimi związanych: imprez, spania do 12:00 i życia na pełnym luzie - innymi słowy jest to data powrotu do naszej....
Czytaj więcej...
Obchody Dnia Niepodległości w Zespole Szkół Łączności
Obchody Dnia Niepodległości w ZSŁ
Opublikowano: 2010-11-28
   Dnia 15.11.2010 w auli Szkoły Salezjańskiej w Szczecinie, odbyło się przedstawienie z okazji obchodów Dnia Niepodległości, przygotowane przez uczniów naszej szkoły. Na sali obecna była Dyrekcja oraz nauczyciele wraz ze swoimi klasami.
   Przedstawienie opowiadało o małżeństwie Heleny i Jana. Zostali oni rozdzieleni wskutek wybuchu I wojny Światowej, po zakończeniu której, jak okazało się później, Polska odzyskała niepodległość. Pomimo tego dalej próbowali utrzymać ze sobą kontakt poprzez listy, które do siebie wysyłali. Jan, który został włączony do armii, w swoich listach pisał o wydarzeniach, które doprowadziły ...
Czytaj więcej...
"Dzień Świra" w Teatrze Małym
Opublikowano: 2010-11-15
   Dnia 26.10.2010 r. cztery klasy Zespołu Szkół Łączności, a mianowicie: 2TB,2TD,3TB oraz 3TC udały się na wieczorny spektakl pt. "Dzień Świra", który odbył się w Teatrze Małym. Przedstawienie miało się rozpocząć o godzinie 19:00, więc wszytkie klasy zebrały się przed teatrem odpowiednio wcześniej. Około godz. 19:00 mogliśmy wejść do Teatru Współczesnego. Wielu z nas już wcześniej widziało "Dzień Świra", ale w wersji filmowej, dlatego wszyscy byli zaciekawieni, czy obraz Marka Koterskiego będzie podobny do sztuki teatralnej...
Czytaj więcej...
Warsztaty w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery
Warsztaty w ramach OTK
Opublikowano: 2010-10-26
   Dnia 22 października 2010 r. klasa 2T B (jako kolejna klasa ZSŁ) uczestniczyła w Ogólnopolskim Tygodniu Kariery organizowanym w Zespole Szkół Łączności. Z tej okazji zostały zorganizowane warsztaty, w czasie trwania których mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat pracy, rekrutacji itp. Zajęcia te odbywały się w ramach dwóch godzin lekcyjnych, tym bardziej cała klasa z chęcią brała w nich udział...
Czytaj więcej...
Redakcja oraz autorzy artykułów

OPIEKUNOWIE SZKOLNEGO KOŁA DZIENNIKARSKIEGO

pani Izabela Szczęsna-Hajdas, pan Artur Łagodzki, pan Bartosz Stolarczuk

AUTORZY ARTYKUŁÓW

 (1 Te),  (And1),  (Bgf),  (Emil),  (Iri),  (Klasa 1Ta),  (Mikul),  (Redaktor SKD),  (SU ZSŁ),  (ZSŁ), Klasa 3Tc,  Artykuly w gazetach,  Baal (Baal), Tomasz Balul, Aleksandra Baranowska, Karol Bartczak, Agnieszka Bekas, Kamil Bielecki, Dawid Bis, Nikola Cembrzyńska, Julia Ciepła, Marta Cygaro, Kacper Cywka, Remigiusz Drozdowski, Tomasz Drula, Natalia Faleńska, Nikola Hinkulak, Przemysław Jastrzębski, Wojciech Jung, artykuł klasowy, Natalia Kłosowska, Nagdalena Kmieć, Patryk Kocoń, Natalia Kołodziejczyk, Magdalena Krawczyk, Rafał Krukowski, Kamil Kucharczyk, Adrian Kuczyński, Małgorzata Kulczewska, Kacper Kusz, Oskar Kuśmierski, Barbara Lachowicka, Anita Laskowska, Tomasz Lebiedziewicz , Tomasz Lebiedziewicz, Tomasz Lipiński, Oskar Lisiński, Maciej Ładanek, Artur Łagodzki,  Łojson (Łojson), Adam Macios, Maciej Marczewski, Maciej Matysiak, Jakub Michalski (KObi), Krzysztof Michalski, Robert Miecznik, Wróżbita Mikul, Ewelina Murawska, Bartłomiej Nawrolski, Patrycja Nojek, Małgorzata Nowak, Rafał Nowogórski, Ernest Osiak, Damian Panasiuk, Sandra Pożoga, Paweł Prajzendanc, Patryk Przybyła, Anita Rolik, Lidia Skóra, Jakub Skuratowski, Hanna Sokołowska, Arseniusz Sorokin, Michał Stankiewicz, Kamil Stępień, Bartosz Stolarczuk (BartekS), Dariusz Sulikowski, Izabela Szczęsna-Hajdas, Elżbieta Szczupak, Mirosław Szewczyk, Mirosław Szewczyk, Aleksandra Szneider, Michał Taniukiewicz, Bożena Tęgowska, Damian Wach, Wojciech Węgier, Zuzanna Wiesion, Bartek Wiœniowski, Łukasz Wojciechowski, Artur Wołosewicz, Grzegorz Wójtowicz, Praca Zbiorowa, Paulina Zielińska, Maciej Zieliński, Karolina Zyśk, Grzegorz Żegliński, Małgorzata Żeleźnicka,


Zespół Szkół Łączności, 71-080 Szczecin, ul. Ku Słońcu 27-30
Szczecin 2021-08-04 r.
tel.: 91-48-48-056, FAX: 91-48-56-039